×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

TIPY K MOTIVACI DĚTÍ JAKO TAKOVÉ

Chcete děti motivovat do toho, aby jedly zeleninu, poslouchaly, či se řádně připravovaly do školy? Čtěte dále!

1) Za snahu či dobrý výkon v čemkoliv je odměňte časem s Vámi. Věnujte si jim osobně na úkor toho, abyste jim kupovali věci. I malým dětem, které nemají ponětí o hodnotě věcí je jasné, že času máme všichni stejně a že je to to nejcennější, co můžeme věnovat.

2) K předchozímu bodu se vztahuje i následující rada: nepoužívejte jídlo jako odměnu. Vypěstovaly by si tak špatné návyky, na základě nichž by si k jídlu vypěstovaly nezdravý vztah. Tuto skutečnost potvrzuje jedna ze studií, která zkoumala dospělé lidi, jež byli v mládí odměňování a trestání jídlem (v případě trestu jim bylo odepřeno). V dospělosti byli tito lidé náchylnější k „jojo“ efektům u „dodržování“ diet. A jak už bylo řečeno, i odepíráním jídla se tvoří nezdravé postoje. Pokud tedy používáme výroky ve stylu ‚Dneska žádná zmrzlina‘ tak vězte, že zakázané ovoce nejvíce chutná. 

3) Neptejte se dětí, zda chtějí brokolici. Zeptejte se jich, jestli chtějí kousky brokolice tři nebo pět. Většinou řeknou to nižší číslo, nicméně v porovnání s odpovědí ‚nechci brokolici‘ je i toto výhra. Podobný princip lze vztáhnout a užít prakticky na cokoliv i ve světě dospělých. V případě dětí jej pak můžete modifikovat také na domácí práce stylem ‚Chceš vynést koš, nebo radši umyješ nádobí?‘.

4) Nekřičte na ně. Pokud chcete z dětí vychovat emočně stabilní jedince, nekřičte na ně. Snažte se zůstat klidní a vyrovnaní, neboť postoje a obecně chování přebírají děti nejčastěji právě od rodičů. Říct jim, že se nám něco na jejich přístupu nelíbí, nebo že udělaly chybu, můžeme i v klidu, stejně jako je můžeme v klidu i potrestat. O to více si pak budou brát k srdci i Vaše příležitostné zvýšení hlasu, neboť tak budou vědět, že hranici opravdu překročily. Pokud byste na ně řvali každou chvíli, ztratil by tento Váš projev jakýkoliv význam.

5) Buďte příkladem. Pokud Vás děti mají rády, nebude problém pro ně se po Vás „opičit“. Pakliže uvidí, že pravidelně cvičíte, jíte zdravě, uklízíte si po sobě, apod. budou všechny tyto činnosti považovat za automatické.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.