×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

CASTER SEMENYA: CHTĚLA JSEM BÝT VOJÁK

Když jsem byla malá holka, chtěla jsem být voják. Chtěla jsem chránit svou zem. Reprezentovat ji. Chtěla jsem být hrdinou.

Málo dívek v mé zemi sní o tom, že by byly vojáky. V Jihoafrické republice tohle není povolání pro holky.

S mými sourozenci jsme vyrostli v buši. Všichni jsme byli fajn, hodní. Tedy až na mě. Někdy jsem zlobila. A často hrávala fotbal s chlapci. Nikde u nás nebyl dívčí klub, a tak jsem prostě hrála v klubu chlapeckém. Byla jsem docela dobrá, tak mě s nimi nechali hrát. Rodiče mi vždycky říkali, že mohu být kýmkoliv.

 

Když mi bylo dvanáct, začal jsem s běháním. A v tom jsem byla hodně dobrá. A hlavně jsem u toho byla spokojená. Nikdy jsem v tom neviděla peníze – jako že by to někdy mohla být má práce. Vždy jsem běhala pouze proto, že jsem chtěla. Milovala jsem to.

A v roce 2009 jsem pak dostala příležitost reprezentovat svou zemi. Bylo mi osmnáct a já se v Berlíně účastnila v rámci Mistrovství světa běhu na 800 m. A vyhrála. Byla jsem nejlepší na světě. Hned při svém prvním závodě!

 

Ale slavila jsem sama. Lidé říkali, že to vyhrál chlap. Kvůli vysoké hladině testosteronu. Neviděli mladou osmnáctiletou černošku, která coby Jihoafričanka poprvé vyhrála Mistrovství světa. Neviděli mladou holku z buše, která se postavila zbytku světa. Oni mě vlastně neviděli ani jako člověka.

Viděli mě jako hříčku přírody. A objekt vědy. Chtěli mě testovat.

Ignorovala jsem je. Vůbec jsem je neposlouchala. Vůbec jsem to nečetla.

Na světě jsou dva typy lidí. Lidé, kteří vás respektují za to, co jste. Kteří vás nechají být tím, kým chcete. A pak jsou lidé, kteří se bojí toho, že je někdo lepší než oni. Kteří pak kritizují ostatní pro to, co jsou.

Musela jsem je ignorovat. A musím je ignorovat již deset let.

 

Testovali mě. A chtěli mě změnit. Chtěli změnit mou hladinu testosteronu. Ale já nechtěla změnit své tělo. Znamenalo by to změnu na celý život.

Vím, proč to chtěli udělat. Myslíte, že by mě chtěli změnit, kdybych nevyhrávala?

Stále nemůžu uvěřit, že chtějí změnit mé tělo. Jsem přece něčí dítě. Něčí dcera. A něčí manželka.

 

(Článek je zkráceným a volným překladem I Wanted To Be A Soldier: http://projects.theplayerstribune.com/caster-semenya-gender-rights/p/1 )

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.