×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

ÚČINNOST VYMÝVÁNÍ MOZKU

Existuje vůbec něco jako vymývání mozku? A pokud ano, jak probíhá?

Tento mimosportovní článek bude popisovat reálný příběh vysvětlující manipulaci lidí. Odehrával se během občanské války v Korey koncem padesátých let. A právě během ní čínští vojáci dokázali obrátit na komunistickou „víru“ nespočet amerických zajatců. Tohoto výsledku však nedosáhli mučením či fyzickými tresty, ba dokonce ani příslibem odměny. Dosáhli jej jednoduchou změnou sebehodnocení.

Číňané totiž pochopili, že naše chování je významně podmíněno především přesvědčením o tom, kdo jsme – tedy našim sebehodnocením. A byť změna tohoto sebehodnocení není nic, co by se stalo ze dne na den, krok po kroku se to komunistickým Číňanům povedlo.

V průběhu výslechů například vězně přesvědčovali, aby vyslovili několik protiamerických a stále pravdivých hesel – například „Spojené státy nejsou dokonalé“ nebo „V komunistických krajinách je nižší nezaměstnanost a kriminalita.“ Po tom, co z nich tyto výroky vytáhli, museli vězňové upřesnit, v čem jsou USA nedokonalé. A když už byl vězeň vyčerpaný, sdělili mu, aby se pod seznam důvodů, které uvedl, podepsal.

Posléze jej pak přinutili, aby seznam přečetl před ostatními vězni, načež jeho výrok Číňané zveřejnili v rozhlase ve všech zajateckých táborech v Severní Koreji. Dozvěděli se o něm také američtí vojáci v Jižní Koreji.

Vězeň byl nakonec označený za kolaboranta. Když se jej ostatní vězni ptali, proč to udělal, nemohl tvrdit, že jej mučili, když to sám pověděl a podepsal.

 

Psychologický výzkum ukázal, že člověk dokáže tolerovat rozpor mezi vlastním myšlením a chováním jen po určitou hranici. A tedy i onen vězeň si nakonec musel zdůvodnit své chování, aby si zachoval ucelený obraz vlastní identity. Dobrovolně tedy nakonec pověděl, že je to pravda, čímž se stal přívržencem komunismu. Ostatní spoluvězni tuto jeho novou identitu potvrzovali.

 

Pokud ve vztahu k dané problematice zůstaneme u armády, můžeme narazit také na další zajímavý fakt. Možná si pamatujete na film Top Gun pojednávající o pilotech „Maverickovi“ a „Goosovi“, jež byli vyslání na kurz pro nejlepší piloty zvaný Top Gun. Věděli jste ale, že producenti úzce spolupracovali s ministerstvem obrany USA (Pentagon), které rovněž pomohlo snímek financovat?

Scénář podléhal cenzuře Pentagonu, který požadoval, aby bylo americké námořní letectvo vykresleno v tom nejlepším světle a svými zásahy přímo ovlivňoval některé scény. Snímek bývá často uváděn jako názorná ukázka americké militaristické propagandy.

A jaký byl jeho výsledek? Nejúspěšnější verbování do armády za celé roky. Lze se jen domnívat, zda bylo toto verbování plánované, neboť tři roky po premiéře vypukla válka v perském zálivu.

Tom Cruise a Kelly McGillisová ve filmu Top Gun.

Myslíte, že jsou tyto armádní manipulace už za zenitem, nebo videoklip zpěvačky Katy Perry k písni Part of me (úvodní fotka) byl natočen s podobným záměrem?

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.