×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

TAŤKA VS. MAMKA

Víte, čí přítomnost na závodě či zápase je pro rozvoj mentálních dovedností potomka výhodnější? Přítomnost mamky, či taťky?

Ještě než se pustíme do zodpovězení této otázky, mám jeden úkol zejména pro slečny: zamyslete se, proč děláte to, co děláte. Proč někdy máte potřebu zavděčit se i přesto, že samy jste vnitřně přesvědčeny, že vůbec nemusíte. Proč máte tendenci hnát se za něčím, s čím nejste kongruentní?

 

Pokud jste si nad těmito otázkami opravdu „sedly“ a snažily se přijít na jádro pudla, pravděpodobně jste se dopátraly ke stejnému slovu. Je jím „otec“. V menší míře, byť rovněž znatelné, jsou tyto tendence zjevné i u chlap(c)ů.

Je tak z důvodu, že je to právě otec, který je častěji na své potomky cílově/výkonnostně orientovaný. Lásku otce si zpravidla musí dítě zasloužit. Přesně naopak tomu je u mamky, neboť ta bude mít své dítě ráda bez ohledu na to, co z něj vyroste. Protože je zkrátka její.

Odpověď na otázku je už tedy zřejmá. Pro zdravější mentální rozvoj jedince je na zápasech či závodech výhodnější přítomnost matky, a to z důvodu sníženého pociťovaného tlaku na výkon. Fanoušci, kteří se na Facebooku účastnili hlasování (obrázek), se pravděpodobně nechali ukolébat sympatickým vzezřením legendárního fotbalisty Davida Beckhama.

 

Zejména na chlapce má však vliv i matka, a to z pohledu charakterového. Bývá velmi časté, pokud je mamka ve vztahu rodičů ta dominantnější, že ze syna vyroste neasertivní jedinec.

Dominanci otce ve vztahu k sobě samému totiž předpokládá jednak z důvodu fyzické síly, ale také nasbíraných zkušeností. U matek se to však nepředpokládá a proto může u chlapců docházet k nesprávným tendencím z hlediska mentálního.

Výše uvedené informace samozřejmě neplatí vždy. Mohou však posloužit jako vodítko k identifikaci různých mentálních problémů nejen sportujících dětí.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.