×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

DOPIS MÉMU MLADŠÍMU JÁ (KOBE BRYANT)

Drahý sedmnáctiletý Kobe, až se zítra splní tvůj sen o dresu Lakers, snaž se co nejrychleji pochopit, co znamená investovat do rodiny a přátel.

Pravda, tohle jako věda zrovna nezní, ale pojďme si to rozebrat.
Neříkám ‚DÁVEJ‘. Říkám ‚INVESTUJ‘.
Vysvětlím ti to.

Dávat svým příbuzným všechny ty materiální věci se zdá jako správný nápad. Miluješ je a vždy tě podporovali. Takže proč s nimi nesdílet úspěch? Koupíš jim auto, velký dům, zaplatíš za ně účty. Chceš přece, aby se měli dobře, ne?

Ale přijde den, kdy si uvědomíš, že všechno to dobré, co jsi pro ně dělal, je donutilo usadit se.

Jednou pochopíš, že všechno to dobré, co jsi pro ně dělal, tě dělalo šťastným. Dělalo to TEBE šťastným – a to je sobecké! Zatímco jsi byl takto spokojený, je to ničilo. A vzdalovalo je to od plnění jejich vlastních snů. Zatímco jsi dával materiální věci do jejich životů, přicházeli o nejdůležitější věci: o nezávislost a potřebu růst.

Pochop, že být živitelem rodiny znamená dělat i nepopulární rozhodnutí, kterým ostatní třeba nerozumí.

Nedávej jim. Investuj do nich.

Využij svůj úspěch, peníze a moc k tomu, aby si uvědomili, že nejdůležitější je plnit si jejich vlastní sny a poslání. Zajisti jim dobrou školu nebo pohovory v práci tak, aby se stali svými vlastními živiteli. Obětuj jim a jejich úspěchu tak moc, kolik oni obětovali tobě, aby sis ta sám šel za svým vlastním snem.

 

Píšu ti to teď, ať s tímto postojem začneš co nejdříve. Ať na tobě nemusí být závislí. Protože by to vedlo jen ke zlobě a závisti.

Jak čas bude plynout, uvidíš tvé blízké nezávislé se svými ambicemi a životy. Všichni se budou mít lépe.

A je toho mnohem více, co bych ti rád napsal. Ale v sedmnácti letech bohužel nejsi schopen věnovat pozornost 2000 slovům. Takže jenom ještě jedna rada: nech tvé rodiče být tvými rodiči, nikoliv manažery.

Až jednoho dne podepíšeš profesionální smlouvu, ujisti se, kolik věnuješ svým rodičům. Ujisti se, aby mohli žít krásný, nezávislý život, v němž by si plnili své vlastní sny.

 

S láskou,

Kobe

 

zdroj: theplayerstribune.com

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.