×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

DOPIS MÉMU MLADŠÍMU JÁ (EDINSON CAVANI)

Drahý devítiletý Edinsone, píši ti dopis coby klukovi, kterému všichni říkali „pelado“ (plešatý).

Když jsi byl malé dítě, neměl jsi moc vlasů. Rostly pomalu. Dost na prd! Nic jsi s tím nemohl udělat. Díky Bohu za kreativitu mé rodiny, která ti tak začala říkat Pelado.
Nyní, po dvaceti letech, ti mohu sdělit, že fotbal úplně změní tvůj život. V něčem dobře, v něčem špatně. Dobře v tom, že ti pomůže zbavit se té přezdívky. Víš, po trávnících jednou běhával fotbalista jménem Gabriel Batistuta. Ještě ho nemůžeš znát, protože jediný program, u kterého vydržíš, je Tom a Jerry. Ale tvůj bratr Nando se hodně nechal Batistutou inspirovat. Třeba tak, že odmítal chodit k holiči. Taky začal používat mámin kondicionér. A nakonec opravdu začal vypadat jak legendární Batigol! Až jej spatříš pobíhat s těmi jeho dlouhými vlasy po hřišti, bude to nejvíce cool věc, kterou kdy uvidíš.

Teď žiješ jednoduchý život s míčem u nohy. Tak se to dělá v Jižní Americe. Nic jiného ani neznáš. Žádný Playstation, žádná velká televize. Ani nemáte teplou sprchu. Jak byste mohli, když nemáte ani topení? V zimě se přikrýváš čtyřmi pokrývkami – to je tvé topení. A pokud si chceš dopřát vanu, musíš si nejdříve vodu ohřát na sporáku. Ale je důležité namíchat správný poměr teplé a studené vody. A tohle je luxus! Protože pamatuješ si svůj první dům? Ten jak tam nebyla koupelna?

Víš jaká je pointa těch plakátů u tebe v pokoji? Každé dva tři roky, kdy rodiče změnili práci, nebo si nemohli dovolit platit daný byt, jsi měl u nohy pořád míč. To byla tvá jistota. A ani ten nejmocnější člověk na světě ti jej nemohl vzít.

Také si pamatuju nejdůležitější věc v tvém životě. Je to Zmrzlinový gól. Je to něco speciálního. Víte, jak udržíte mladé fotbalisty neustále motivované? Byl to nápad trenérů ze Salto. Stanovíte pravidlo, že kluk, který vstřelí poslední gól tréninku, dostane zmrzlinu.
Skóre může být 8:1. Na tom nezáleží. Je to závod s časem o tom, kdo vstřelí ten poslední gól. A pocit, když trenér zapíská konec a ty jsi zrovna hráč, který poslední gól vstřelil… čistá radost. Ten den jsi za krále. Když nad tím tak přemýšlím, musím zavést Zmrzlinový gól i v PSG.

Nejsi dítě z hlavního města. Děti v Montevideu žijí jinak, to je jasné. To je svět, který neznáš. To je svět adidasových kopaček, aut a zelené trávy. V Salto je to jiné. V Salto chtějí všechny děti z nějakého důvodu hrát naboso. Když zavřu oči, pořád cítím tu hlínu pod nohama. A pořád chci dát zmrzlinový gól!

Jaký je tvůj sen, Pelado?
Pokud hrát za Montevideo, tak jej dosáhneš. Chceš hrát fotbal v Evropě? Toho snu také dosáhneš a změníš tvé rodině život. Také budeš hrát za národní tým a budeš v reprezentačním dresu brečet od radosti i od smutku. Také se zúčastníš Mistrovství světa. Pokud chceš mít hodně peněz, řídit luxusní auta a spát v těch nejlepších hotelech, tak dosáhneš i na tento sen.

Ale jedno ti řeknu: nic z toho tě neudělá šťastným. To, co máš ty v devíti letech, postrádám já v jednatřiceti.

Sice nemáš sprchu, nemáš milion dolarů v kapse… sakra, vždyť ty nemáš ani vlasy! Ale máš něco jiného. Něco, co penězi nevyčíslíš. Máš svobodu.

Jako dítě máš úžasnou schopnost se pro cokoliv nadchnout. Dospělí ji nemají. Snažíme se to najít, ale máme tolik zodpovědnosti a tolik tlaku je na nás vyvíjeno… žijeme příliš uzavřeně.
Víš, jaký bude tvůj život v jednatřiceti?
Půjdeš z hotelu do autobusu a pak na hřiště. Ze hřiště do autobusu, poté do letadla a pak zase do jiného autobusu. A zase na hřiště.

V mnoha ohledech si žiju svůj sen. Ale v moha ohledech jsem pro změnu v zajetí toho snu. Už prostě nemůžeš hrát jen tak naboso ve špíně. Coby dítě žiješ možná v iluzi, že nejúspěšnější člověk je ten, který má nejvíce peněz. Až vyrosteš, zjistíš, že nejúspěšnější je ten, který má tolik moudrosti, aby věděl, jak žít život.

Pelado, abych byl upřímný, já mám pouze jedno místo, kde jsem absolutně svobodný. A to trvá 90 minut.
Je úplně jedno, jestli zrovna hraješ o nejcennější pohár na světě nebo ne. Hraj tak, jako by šlo o zmrzlinový gól.

S pozdravem,
Edi
Zdroj: theplayerstribune.com

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.