×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

ADAM ONDRA: RODIČE MĚ MUSELI KROTIT

Následující výpověď je součástí rozhovoru mezi sportovním psychologem Michalem Vičarem a českým lezcem Adamem Ondrou. Prostřednictvím něj se snaží identifikovat sportovní talent.

„Sportovní talent si většina lidí představí hlavně jako fyzické vlohy, ale ta hlava je ještě důležitější. Myslím si, že talent mám, ale lidí, kteří mají podobné (fyzické) předpoklady je asi daleko víc. Jsou ale dva faktory, které mě asi dostaly tam, kde jsem (krom optimálních podmínek kde talent rozvíjet). Jeden z faktorů byla otevřenost mysli - tedy touha učit se nové věci. Lezení totiž není jen o síle, ale o vybudování intuice k tomu, jak překonat jednotlivé sekvence cesty co nejefektivněji. Čím víc člověk zkouší různých cest a pohybů, tak se to nastřádá a naučí se ten pohyb vykonávat zcela automaticky. To asi platí ve všech sportech."

"Druhým hlavním faktorem bylo, že mě to hrozně baví. Od dětství lezu minimálně 4x týdně (někdy 5-6x). Nikdy mě nikdo nepřemlouval do tréninků, neměl jsem trenéra, rodiče mě spíš podporovali a někdy krotili, abych dokázal i odpočívat. Nikdy to pro mě nebylo utrpení, chodil jsem si prostě zalézt. Lezení mě prostě bavilo. Sice jsem trénoval, ale v hlavě jsem to vnímal, že jdu dělat něco zábavného. Díky tomu, že jsem si to užíval, tak byl ten trénink efektivnější a navíc jsem měl i optimální nastavení hlavy – byl jsem do toho ponořený. Ti nejlepší sportovci jsou krásným příkladem toho, že dělají, co je baví. Když to člověk dělá z jiných pohnutek, tak toho úplného vrcholu nikdy nedosáhne. Může se dostat daleko, ale na úplný vrchol ne.“

Na základě výpovědi Adam Ondry lze potvrdit správnost celé řady studií a informací z oblasti psychologie sportu. Například, že jediným společným znakem všech vrcholových sportovců je fakt, že žádného z nich rodiče do daného sportu nikdy nenutili. Rovněž lze konstatovat, že pro dosažení absolutního vrcholu je nezbytné pociťovat stav flow.

Autorem výpovědi je Michal Vičar (Sportovní talent, 2018).

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.