×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

SPORTOVNÍ TALENT A „LEVÁCTVÍ“

Levákem je zhruba každý sedmý člověk.  Leváctví se proto objevuje i u mnoha vrcholových sportovců. Výrazně se promítá do jejich výkonů.

Někdy to může být přednost, protože hra v opačném postavení je pro soupeře nezvyklá a protivník se jí obtížně přizpůsobuje. Výhodu tak představuje leváctví například v boxu, při nadhazování v baseballu, v šermu, tenisu či volejbale. Naopak handicapem může být při závodu v běhu na atletickém oválu či rychlobruslení. Levák se zde musí v zákrutách silněji odrážet slabší pravou nohou. Mezi slavné levoruké sportovce patří například Pelé, Diego Maradona, Ayrton Senna, Martina Navrátilová či a Petra Kvitová.

Je otázkou, zda vysoká výkonnost u leváků nesouvisí i s vynucenou „flexibilitou“. Lze předpokládat, že leváci musí více procvičovat kooperace mezi hemisférami ve vztahu k nutnosti užívat i druhou končetinu v pravorukém prostředí (užití nástroje, řízení auta apod.). Podle některých dalších studií jsou leváci kreativnější a mají větší slovní zásobu, mívají tendenci k holistickému myšlení, což by mohlo opět dokumentovat větší zatěžování obou hemisfér a odkazovat na intenzivnější přizpůsobení - adaptaci.

Pozoruhodným způsobem se ve sportu uplatňuje zkřížená lateralita. Není pravidlem, že převládající motorická strana musí být totožná s dominantní stranou smyslovou. Zkřížená lateralita v praxi znamená, že zatímco jedinec má motoricky silnější jednu stranu (například pravou ruku a nohu), opačnou stranu používá přednostně pro vnímání (tedy levé oko a ucho). U řady lidí zkřížená lateralita vyústí v nemotornost (např. syndrom nešikovného dítěte - clumsy child), avšak v některých sportech je paradoxně výhodou. Například ideální pálkař by měl mít lateralitu zkříženou tak, aby dominantní oko bylo na jiné polovině těla než dominantní ruka a on tak mohl sledovat let míče, aniž by mu v tom překážel nos.

Text je převzat z knihy Sportovní talent (Vičar, 2018).

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.