×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

PŘÍBĚH ASHLEIGH BARTYOVÉ

Ashleigh Bartyová je profesionální tenistka. V roce 2019 vyhrála French Open, v juniorské kategorii se dávno před tím stala vítězkou Wimbledonu. V tomtéž čase ji však tenis začal postupně vysávat, až ji uvedl do depresí. Načež se v osmnácti letech rozhodla s tenisem skončit. A začít s kriketem, jež je v Austrálii velmi populárním.

Bylo to na mě všechno příliš rychlé. Všechno to cestování v tak mladém věku. Chtěla jsem žít jako normální náctiletá holka,“ vysvětlila Bartyová svůj, dnes již víme, že dočasný odchod z tenisového prostředí.Hodně jejích tréninků skončila v slzách,“ nechal se slyšet také její otec. To vyeskalovalo do situace, kdy už ve svých osmnácti letech musela brát antidepresiva. A tak začala dělat to, co ji baví.

A tím byl kriket. Jelikož na tento sport nezanevřela ani během veleúspěšné tenisové kariéry v mládežnických kategoriích, mohla pro svou výkonnost ihned nastoupit k týmu Brisbane Heat. „Skvělé časy v dohledu!“ svěřila jednoho dne na Twitteru. Ve svých osmnácti letech tak opět našla ve sportu smysl.

Začátkem roku 2016 ji však tenis začal chybět. Patrně z důvodu sociálního aspektu, na který si v kriketu zvykla, se přihlásila do čtyřhry. Kolegyní ji byla jiná australská hráčka Arina Rodionová, s kterou vyhrály počátkem tohoto roku dva menší turnaje. Tato ocenění ji patrně dodaly motivaci, neboť ještě téhož roku se účastnila Wimbledonu. Kvalifikací na tento turnaj prošla bez ztráty setu, přičemž v hlavním turnaji došla až do čtvrtfinále. Stopku na turnaji ji vystavila až Karolína Plíšková. V roce 2019, tedy tři a půl roku po tom, co začala budovat kariéru v kriketu, vyhrála French Open.

 

Vězme tedy, že několika měsíční karanténa nemusí být překážkou pro sníženou výkonnost. Naopak. Může nám pomoct si uvědomit, co nás opravdu naplňuje. V časech krize se tedy vždy ptejme, proč jsem s daným sportem začala(a)?

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.