×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

PROČ JE SNAZŠÍ NAJÍT PRÁCI PRO NĚKOHO JINÉHO NEŽ PRO SEBE?

Věděli jste, že je mnohem snazší najít práci pro druhé, než tutéž pozici získat pro sebe? A víte, v čem to vězí?

Možná jste si během svého života všimli, že není až tak složité ostatním dohazovat práci. V případě, že my sami nějakou máme a nemusíme tak o ni usilovat. Zajímavé je, že je pravděpodobnější, že tuto pozici Váš známý opravdu získá, než kdybyste o tutéž pozici bojovali Vy sami v případě, že byste žádnou práci neměli.

 

Důvodu je patrně více. První z nich má sociálně-psychologickou podstatu. Pokud totiž na uvolněnou pozici budeme doporučovat známého, budeme fungovat jako velmi dobrý zdroj referencí a doporučení. Budeme se snažit vychválit našeho známého tak moc, že si potenciální zaměstnavatel těchto silných stránek opravdu všimne a bude jim věřit. A protože je člověk společenský tvor, už z evolučního hlediska byly reference mnohdy jediným vodítkem pro získání relevantních informací.

Pokud bychom ale chtěli takto vychválit sebe, na potenciálního zaměstnavatele to moc velký dojem neudělá, neboť s tím tak trochu počítá. A možná, v případě že to přeženeme, budeme navíc působit arogantně, což nám rovněž nepomůže.

A to v pouze za situace, že se vychválíme stejně tak, jako bychom doporučovali našeho známého. Což mnozí z nás nedokáží. Většina lidí má totiž tendenci se podceňovat. Za to může patrně syndrom sebesabotování. Tedy víra v to, že si jednoduše pro naši neschopnost onu práci ani nezasloužíme. Načež, při potenciálním pohovoru nevědomky uděláme vše proto, abychom tuto práci opravdu nedostali. Kupříkladu, že budeme zdůrazňovat naše slabiny a nedostatky, či že zbytečně znervózníme. Což má opět na svědomí naše podvědomí.

 

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.