×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

FERGUSON VS. BECKHAM

Jsou hráči, pro které je fotbal vším. Pak hráči, kteří kromě fotbalu mají i jiné hobby. A nakonec jsou hráči, u nichž se na nějaký čas fotbal odsune částečně do pozadí. Jedním z takových byl David Beckham.

Vztah mezi bývalým manažerem Manchesteru United Sirem Alexem Fergusonem a pravonohým záložníkem neměl dlouhou dobu prakticky žádné vážnější trhliny. Coby členové Rudých ďáblů dobývali nejen Anglii, ale i Evropu. V roce 1999 byl tehdejší manažer United pasován do šlechtického stavu a Beckham byl vyhlášen v témže roce druhým nejlepším fotbalistou na světě. Postupem času ale začalo být všem jasné, že i tento vztah má na obale vyražen datum expirace.

Tím byl rok 2003. A mezi dvěma zmíněnými legendami fotbalu se toho odehrálo více než dost. Kupříkladu aféra s hráčovým roztrženým obočím, jež se udála po prohraném utkání s Arsenalem v poměru 0:2. Na to vzpomíná Ferguson následovně:

 

‚Seděl necelé tři metry ode mě. Mezi námi ležela na podlaze v šatně řada kopaček. David si od plic ulevil. Zamířil jsem k němu, a když jsem se blížil, jednu z bot jsem nakopl. Trefila ho přímo nad oko. Samozřejmě se zvedl a chtěl se do mě pustit. Hráči ho ale zadrželi.‘

‚Sedni si!‘‘ řekl jsem. ‚Nechal jsi tým na holičkách a můžeš to okecávat, jak chceš!‘

 

Média už tehdy měla jasno o hráčově odchodu. Vztahu mezi manažerem a záložníkem nepřidala také skutečnost, že Beckham založil rodinu s Posh Spice, bývalou členkou popové skupiny Spice Girls. Definitivní odchod z klubu však znamenala pro hráče následující událost.

 

(Ferguson:) ‚Když jsem jednou ve tři odpoledne před zápasem na půdě Leicesteru City dorazil do tréninkového areálu, všiml jsem si, že silnici lemují novináři. Muselo tam být dobrých dvacet fotografů.‘

‚Co se děje?‘ podivil jsem se, na což mi bylo řečeno: „Zítra prý Beckham představí svůj nový účes.“

David přijel s kulichem na hlavě. A měl ho na sobě i při večeři.

„Davide, sundej si tu hučku, jsi v restauraci,“ nakázal jsem mu.

Odmítl.

„Nech těch blbin,“ trval jsem na svém. „Dolů s ní!“

Neposlechl.

Druhý den mířili hráči na předzápasovou rozcvičku a David měl kulicha opět na hlavě.

„Davide, na plac s tou čepicí nepůjdeš. Nebudeš hrát. Teď a tady tě vyřazuju ze sestavy!“

Rozpálil se doběla. Sundal si ji. Lysá hlava, kompletně vyholená.

Povídám: „Tak o tohle tady jde? O vyholenou hlavu, kterou nemá nikdo vidět?“ Plánoval, že si čepicí sundá až těsně před výkopem.

‚V té době jsem si o něj začal dělat starost. Bál jsem se, že ho semelou média nebo lidé z reklamní branže.‘

 

Beckham nakonec v roce 2003 zamířil do Realu Madrid. Přestupní částka se vyšplhala na pouhých osmnáct milionů liber. Fotbalové úspěchy, jaké zažíval s United, se už nezopakovaly. V roce 2006 se upsal Las Angeles Galaxy.

 

Pasáže z článku jsou vyňaty z knihy Můj příběh, jež je autobiografií Sira Alexe Fergusona (2014).

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.