×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

PATOLOGIE A SPORT

Případů propojení význačné jinakosti až patologie a vrcholné výkonnosti lze ve sportu nalézt vícero. Pojďme si připomenout některé z nich.

Například jihoafrická mistryně světa z roku 2009 a stříbrná medailistka z olympiády v roce 2012 v běhu na 800 metrů - Caster Semenyaová, byla nařčena, že je vlastně muž. Celkově maskulinní zjev a hlas atletky zavdal již před mistrovstvím příčinu ke spekulacím o její možné hormonální či sexuální poruše. Na popud atletické federace pak byla podrobena sex-testu. Podle listu Sydney Morning Herald jeho výsledky odhalily, že Semenyaová má mužské i ženské pohlavní orgány (varlata namísto vaječníků). Sportovkyně také vykazuje třikrát vyšší hladinu testosteronu v těle, než je u žen běžné. Její případ otevřel ve sportu mnoho etických otázek.

Zajímavé také je, že řada špičkových tenistek se přiznala k lesbické orientaci (Martina Navrátilová, Hana Mandlíková, Amélie Mauresmová, Helen Jacobsonová). Naopak, mnoho sportovních tanečníků netají svou homosexualitu. Homosexualita samozřejmě za patologii není považována.

 

Z volejbalového prostředí je znám případ americké volejbalistky a držitelky stříbrné olympijské medaile Flo Hymanové. Ta zemřela ve věku 31 let v průběhu volejbalového zápasu v Japonsku v důsledku Marfanova syndromu, který zapříčinil disekci aorty. Marfanův syndrom je vzácná dědičná porucha pojivové tkáně. Syndrom nejvíce postihuje tkáně, v nichž pojivo hraje významnou roli, tj. srdečnici (aortu), skelet (kostru), oči a durální vak. Do široké skupiny symptomů dále patří: dislokace oční čočky a anomálie srdce a cév, vysoká postava, dlouhé tenké končetiny, dlouhé tenké prsty, flexibilita v kloubních spojeních. I proto Flo vyrostla do výšky 196 centimetrů, a nosila boty č. 12. Vzhledem k flexibilitě a délce končetin dokázala smečovat rychlostí 180 km/h! Experti se shodují, že Hymanová měla štěstí, že se dožila tak „vysokého“ věku i s ohledem na to, že hrála fyzicky náročný a výbušný sport.

Basketbalista Manute Bol, který měřil 231 centimetrů, se pak zapsal do historie NBA jako nejvyšší hráč soutěže. Díky své postavě se prosazoval hlavně jako skvělý blokař. Jako jediný hráč v NBA zaznamenal více bloků (2086) než bodů (1599). Tohle prvenství mu zatím nikdo nevzal. Bohužel zemřel v pouhých 47 letech na akutní selhání ledvin způsobené vzácným Stevens-Johnsonovým syndromem.

 

Předešlé řádky jsou převzaty z knihy Sportovní talent, jejíž autorem je Michal Vičar.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.