×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

SPORTOVNÍ TALENT COBY STAVBA VĚŽE Z KOSTEK

Tenis je jedním ze sportů, ve kterém je raná specializace hluboce zakořeněná. Jsme často svědky vypjatých zápasů sedmiletých, odehrávajících se v kulisách „povzbuzování“ rodičů, záplavě sprostých slov a zlomených raket. I největší a nejvěhlasnější tenisový klub v České republice TK Prostějov uskutečňuje přísné selekce do týmu už ve věku kolem deseti let.

Tato běžná praxe kontrastuje s obsáhlou studií, která se uskutečnila v letech 1994-2002.  Účastnilo se ji více než 1000 hráčů ve věku 12-13 let z 50 zemí. Zahrnovala i budoucí hvězdy jako Rogera Feredera či Kim Clijstersovou. Výsledky byly překvapující. Hráči, kteří se v dospělosti probojovali do top 100, byli v průměru oproti elitním a nejlepším hráčům v mládežnických kategoriích:

- O 3-4 měsíce mladší,
- hubenější a slabší, ale rychlejší a obratnější,
- oproti elitním a nejlepším hráčům v mládežnických kategoriích hráli nižší počet zápasů do roka,
- trénovali v průměru o 2-4 hodiny méně (celkem cca 10 hodin týdně)
- jejich rodiče byli podporující, ale ne přespříliš angažováni,
- s tenisem začali v šesti letech, až od devíti začali hrát zápasy.

 

Závěry potvrzuje i životní příběh Rodgera Federera. Rekordman hrál v dětství ještě badminton a basketbal a fotbal. Čistě tenisu se začal věnovat až ve 12 letech. Ještě ve 14 letech trénoval průměrně pouhých 9 hodin týdně, z toho 2 hodiny zabrala kompenzace a rehabilitace.

 

STAVBA VĚŽE A SPORTOVNÍ VÝKON

Představme si, že stavíme věž z kostek. Ranou specializaci vystihuje technika, když pokládáme jednu kostku na druhou. Relativně záhy postavíme vysokou věž (dosáhneme dobrého výkonu). Věž je však velmi úzká a křehká. S každou další kostkou položenou na vrchol se stává nestabilnější. V případě komplikací se velmi snadno zboří. To představuje náchylnost ranně specializovaných sportovců na zranění, změny, psychické problémy apod. Pokud také chceme nějakou kostku ze spodních pater vyměnit (přeučit zažitou dovednost), je to docela složité. Musíme velkou část věže zbořit a postavit nanovo.

Oproti tomu pokud u sportovce rozvíjíme základní pohybové dovednosti, je to jako bychom stavěli z kostek pyramidu. Sice delší dobu trvá, než se vybudují základy a vrcholné výkonnosti dosáhneme později. Věž je však mnohem stabilnější a pevnější a může být stejně vysoká jako v prvním případě. Pokud chceme některou z kostek z nižších pater vyměnit, jde to relativně snadno – nemusíme přitom zbořit celou stavbu. Nutno podotknout, že k postavení vysoké věže - vrcholovému výkonu vedou obě cesty.

 

Předchozí řádky jsou převzaty z knihy Sportovní talent (2018), jejíž autorem je Michal Vičar.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.