×
HOME O PROJEKTU SLUŽBY ČLÁNKY KONTAKT

PROKLETÍ ČASOPISU SPORTS ILLUSTRATED

Sports Illustrated je americký fotografický sportovní magazín. Na jehož titulní straně se objevují sportovci, kteří od vydání daného čísla zpravidla zažili pokles formy ve své kariéře. Jak je to možné?

Byť laická veřejnost nabídne řadu vysvětlení – od „zvýšeného“ tlaku na mentální stránku sportovce, až po voodoo - pravda je úplně jinde. Ve skutečnosti jde o regresi k průměru - podává-li hráč jeden rok extrémně dobré výsledky, je vysoká pravděpodobnost, že rok další budou tyto výsledky méně extrémní.

Vezmeme si jako příklad mladou dvacetiletou tenistku, která již disponuje jistými schopnostmi a dovednostmi, díky nimž se může řadit mezi světovou špičku. Není však nejlepší, a tak případná výhra na jednom z grandslamů by ji přinesla zvýšenou mediální pozornost. Řekněme rozhovor s časopisem Sports Illustrated. K tomuto vítězství ji však její kvality nestačí, a tak musí jít „štěstíčku“ naproti. A to tak, že ji v rozhodujících chvílích například spadne míček na čáru, podaří se ji dvě esa v řadě a její soupeřce se naopak nepodaří nic. Nedostatek kvalit k triumfu tedy nahradí tímto „štěstím“. Protože je ale celá řada kvalitních dvacetiletých tenistek aspirujících co nejvýš, není žádným zázrakem, že ono štěstí bude mít pouze jedna.

Tato naše tenistka na základě kombinace svých kvalit a „štěstí“ vyhraje grandslam, načež se stane středem pozornosti časopisů (kupříkladu Sports Illustrated). Po interview se zmíněným časopisem je však statisticky vysoce pravděpodobné, že ji v následujícím grandslamu v klíčovém utkání míček „nebude poslouchat“, párkrát spadne za čáru a udělá dvě dvojchyby v řadě. Načež vypadne už ve čtvrtfinále. A zažije tak pokles výkonnosti.

Je však evidentní, že tenistka zkrátka nezažila nic jiného, než zcela normální kolísání formy zapříčiněné statistickými zákonitostmi (laicky řečeno náhodou). Proložme ale toto kolísání formy rozhovorem se Sports Illustrated , který si pro svůj rozhovor vždy vybere mladého a momentálně úspěšného sportovce, a máme tu prokletí.

FACEBOOK

AKTUÁLNĚ

Schopnost co nejlepšího uvědomění si, že jsme smrtelní, zvyšuje u člověka úroveň sebevědomí, schopnosti starat se o blízké, či možná paradoxně… snižuje obavy ze smrti.